Suplanuotos atostogos užsienyje nuplaukė praradus dokumentus ir nemažą pinigų sumą, bet ne ką blogiau savaitę praleidau Dzūkijoje, tėvų sode. Nors planavau gaminti, bet kai tiek uogų, vaisių, gyva buvau vien jais. Todėl šiame įraše ne receptas, o sodo gėrybės.
Vienos mėgstamiausių uogų – šilauogės. Skaniausios ką tik nuo krūmo,¬† bet karštą dieną galima pasimėgauti ir jų šaltsriube ar gaiviu pyragu, o žiemą kepam nepaprastai skanų trupininį pyragą.
Iki pat rudens dera raudonos žemuogės. Šiemet jų gretas papildė ir geltonosios – daug saldesnės, aromatingesnės, tik sunku suprasti prisirpusios jau ar ne.¬† Aš vis negaliu patikėti, kad tik balandžio pradžioje atvežiau sėklų, o po keturių mėnesių jau mėgaujuosi uogomis.
Visai netoli auga ir šis krūmelis. Nei tai avietės, nei tai gervuogės, kažkoks hibridas, kurio pavadinimo niekas nepamena,¬† uogos saldžios, gaivios, tik reikia spėt nuskinti, nes prisirpusios iškarto krenta žemėn.
Po šilauogių krūmais auga spanguolės, tik šiemet jų nedaug 🙁 visai šalia sirpsta bruknės. Jau pradėjau ieškotis receptų, nes nusimato nemažas derlius.
Sodo namelis iš vienos pusės apraizgytas įvairių rūšių vynuogienojais, bet uogų dar teks mėnesiuką palaukti.
Kita namelio pusė „užgrobta“ aktinidijos – margalapio vijoklio su labai skaniomis uogytėmis, kurios sandara bei skoniu panašios į kivi vaisius.
O kas atspės kokia čia uoga raudonuoja iš po lapų?
Tai žemuoginė avietė. Labai piktas augalas, ne tik kad bado, bet dar ir dauginasi kaip piktžolė, sunku išnaikinti. Prisirpusios uogos maloniai saldžios ir visiškai skoniu neprimena nei avietės, nei žemuogės.
Šiemet nusimato ir nemenkas riešutų derlius. Be paprasto lazdyno,
raudonojo lazdyno,
pirmą kartą derlių duos ir graikiškas riešutmedis.
Daržą okupavę moliūgai. Suskaičiavau apie dvidešimt geltonųjų, kurie užauga virš dvidešimt kilogramų. Bet kuo daugiau tuo geriau, nes visi jau pamėgę moliūgų pyragą, sausainius, virtinukus, įvairius troškinius, sriubas.
Šių bus tik keturi ir dar nedideli (po du-tris kilogramus), bet jų sėklos beluobės. Laukiu nesulaukiu kada galėsiu paragaut šios sodo naujienos.
Įprastų daržo augalų nerodau, visi juos žinot. Gal tik kiek neįprasta vijoklinės violetinės špraginės pupelės, kurios išvirusios vistiek tampa žaliomis 🙂
Viena nuotrauka ir iš prieskonių darželio – lauro medis.
Ir pabaigai…
Wow, tokiu atostogu ir as noreciau, guleti pilva isvertus po medziu, megautis svieziai priskintomis uogomis ir skaityti gera knyga, klausytis vabzdziu bei pauksciu melodijos!
o augalu koks grozis -pasaka! Aktinidijas jau ragavau – labai panasu i kivi 😉
😀 😀 😀 mano atostogos tik turėjo tokios būti kaip aprašei, o realiai visą laiką laksčiau paskui dukrytę, nes ta ir baseinėlį lenda, ir pas piktus kaimynų šunis, viską skina iš eilės
Oho, kaip viskas graaažu :)) Pasaka 😀
Augalų tai tikrai daug 🙂 Pas mus namie atrodo tokia pati vynuogė auga, tai dažniausiai nesuvalgom visko, kiek spėja mama išvwerda sulčių o visa kita lieka :/
Oj. gražu, bet sunku man atrodo tau ten buvo.. lakstyti paskui būžą.. ech. bet čia viskas tiesa 🙂 ir aš ten buvau ir šilauoges valgiau ir braškines avietes ir dar žemuoges baltas 🙂 super buvo 😉
Čia tai bent sodas 🙂 Kaip gaila, kad mano giminėj visi miestiečiai…
Perduosiu jūsų komentarus tėvams, čia jų sodas ir jie viskuo rūpinasi, aš tik egzotikų pritempiu, kad užaugintų 😀
Amonai, pas mus irgi dalis vynuogių virsta sultimis. Kita dalis jau suvalgoma, nes pagaliau užsiveisė ir normalių, t.y. saldžių.
Margarita, tu visada pas mus laukiama. Galėsi ne tik būželį, bet ir Plutą, Titę paganyti 😉
Namų darkytoja, ir miestiečiai gali sodą nusipirkti. Tėvai irgi mieste gyvena, tik vasaras leidžia sode. Aš jeigu turėčiau pinigų, būtinai įsigyčiau lopinėlį žemės
Tokio sodo dar nesu mačiusi, nor mačiusi esu tikrai daug. Ne sodas, o tikras Botanikos sodas 🙂
nu šakės (: pamačiau ko nemačius ir labai užsimaniau sodą turėt ((:
Iki Botanikos sodo dar toli, bet po metų kitų, ką gali žinot…
shiny, aš irgi noriu sodo, tik kur jį gaut?
Dabar sodai nebrangūs… Tik žiūrint kur reikia, kad jsi būtų 🙂
Man įdomiau kaip Lietuvoje auga lauro medis? Ar daug priežiūros reikia, ar sudėtinga augint? Ir iš kur gaut sodinukų?
Lauro medį gavo prieš tris metus dovanų. Žiemą jis auga bute (bet pastebėjo, kad reikia drėgnesnio oro), o vasarą visada perkeliamas į sodą, kur jam tinkamiausia, ten jis ir atsigauna, sužaliuoja.
Aš sužavėta, nuostabus sodas! Beveik mano svajonė 🙂
o dabar matau kaip rozalinda ant krumo atrodo. Tikiu, kad labai skani uogiene gaunasi is ju .
Noreciau pirkti lauro medzio sodinuko. tel861558982
Paieškokit didesniusoe prekybos centruose, Senukuose, mes neprekiaujame